Güneş Enerjisi Firmaları Yorum ve ŞikayetleriGüneş Enerjisi Firma TavsiyeleriEn Ucuz Güneş Enerjisi Firmaları
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Güneş Enerji Sistemleri Nedir?

Güneş Enerji Sistemleri

Güneş enerjisi dünyanın en büyük enerji kaynağıdır. Son yıllarda doğal enerji kaynakları alanında yapılan çalışmalarla kullanım alanları hem çoğalmış hem de hayatımıza tamamen girmeye başlamıştır. Güneş enerjisi doğal enerji kaynaklarının içerisinde en kaliteli ve yenilenebilir, tükenmeyen bir enerjidir. Türkiye güneş enerji sistemlerinin kullanımında, dünyanın en elverişli ülkelerinden biridir. Mevsim koşulları ve güneşin ülke üzerinde kalışı nedeniyle, ülkemiz bu enerji kaynağını en iyi değerlendirebilecek durumdadır.

Güneş enerji sistemleri, iki şekilde kullanılmaktadır. Birincisi, güneş ışığını çeşitli malzemelerden oluşan bir sistemle ışık enerjisini ısı enerjisine dönüştürerek ısınma teknolojisinde kullanılmaktadır. İkincisi ise ışık enerjisini kinetik enerjiye dönüştürerek elektrik üretimidir.

Sistem güneş panelleri, güneş pilleri ve güneş kollektörlerinden oluşmaktadır. Güneş panelleri, üzerinde güneş ışığını emmeye yarayan hücrelerden oluşur. Paneller güneşten gelen güneşten gelen enerjiyi belirli bir verimlilikte kinetik enerjiye dönüştüren düzeneklerdir. Bir güneş paneli çok sayıda yarı iletken levhanın yan yana diziliminden oluşmaktadır. Bu levhalar alüminyum gibi malzemelerden oluşur ve çok farklı katmanları vardır. Güneş enerjisi bu düzenekle emilir. Kollektörler ise gelen enerjinin toplanmasını sağlayan toplayıcılardır. Bu kollektörler ışık enerjisini ısıl enerjiye dönüştürürken, üzerindeki boru düzeneği ile suyun ısınmasını sağlarken, güneş panellerinde ise aynı kollektörler güneş enerjisini soğurarak elektrik enerjisine dönüştürmektedirler.

Güneş pilleri ise yüzeylerine gelen güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştüren yar iletken maddelerdir. Yüzeyleri kare, diktörtgen, daire şeklinde biçimlendirilir. Güneş pilleri üzerlerine düşen güneş ışığı uçlarında elektrik gerilimi oluşturur. Pil bu ışıkla elektrik enerjisi üretir. Güç çıkışını artırmak amaçlı bu piller birbirine paralel ya da seri bağlanarak bir yüzeye monte edilir. Böylece güneş enerji sisteminin verimliliği ve kapasitesi artırılır.

Güneş Enerji Sistemlerinin Avantajları

Güneş enerji sistemleri;

 • Atmosferi koruyan bir sistemdir. Zararlı gaz salınımı yoktur.
 • Güneş enerji sistemlerinin kurulumu kolay ve bakımı azdır.
 • Türkiye’de kullanımı kolay ve ülke konumu olarak verimlilik açısından uygundur.
 • Fosil Yakıtların kullanımını azaltır.
 • Kurulum için herhangi bir izin alınması gerekmemektedir.
 • Sessiz çalışır.
 • Uzun ömürlüdür.
 • Tasarruflu bir enerji sistemi olduğundan çok ekonomiktir.
 

Güneş Enerjisi Sistemleri
Önder Makina Güneş Enerjisi Sistemleri
Sosyal Medya | Beğen Paylaş
Kıbrıs Otelleri

Seo Destek hizmetlerini görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Tüketici Köşesi
Güneş Enerjisi Elektrik ÜretimiGüneş Enerjisi Elektrik ÜretimiGüneş enerjisi elektrik üretimi yapmak için alternatif enerji kaynaklarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır...
Güneş Enerjili Sıcak Su SistemleriGüneş Enerjili Sıcak Su Sistemleri Güneş enerji sistemleri ışık enerjisini ısı enerjisine dönüştürerek sıcak su temini sağlarlar...
Firma Ekle
Son Yorumlar
 • hayati babacan
  ben kullandığımız aletleri sıralayım siz bana uygun olacak sistemi çıkartın tv-uydu c... Devamı
Faydalı Bilgiler
Güneş Enerjisi Nerelerde Kullanılır?Güneş Enerjisi Nerelerde Kullanılır?Tüm dünyanın yenilenebilir ve ekonomik enerji biçimine yönelmesi güneş enerjisinin kullanım alanlarını da hayli genişletmiştir. Benzin, kömür, doğalgaz gibi enerji kaynaklarının tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalması son yıllarda güneşe bir enerji kaynağı olarak yönelinmesi sonucunu doğurmuştur...
Güneş Enerjisinin FaydalarıGüneş Enerjisinin Faydaları Güneşi bir enerji kaynağı olarak kullanmanın her şeyden önce 2 temel gerekçesi vardır: Düşük maliyet ve temiz çevre. İlk kullanılmaya başlandığından beri her yerde enerji tasarrufu sağlayan güneşin kullanıcı sayısı her yıl katlanarak artmaktadır; çünkü faydaları saymakla bitmez!
Güneş Enerjili Trafik ve İkaz LevhalarıGüneş Enerjili Trafik ve İkaz Levhaları Güneş enerji sistemi ile yapılmış trafik ve ikaz levhaları, güneşten gelen ışık enerjisini içerilerine yerleştiren küçük kollektörlerle (toplayıcı) depolayarak, karanlık ortamlarda elektrik enerjisine dönüştürür ve levhanın yanmasını sağlarlar...
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 11 konuk çevrimiçi

Güneş Bacaları
Güneş Bacaları
Ülkemizde çalışmalarına yeni başlanmış güneş bacaları başlı başına bir elektrik üretim sistemidir. Şeffaf kısımlarında % 75 oranında seracılık da yapılır.
Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi
Isı ve elektrik üretebilmek için güneş enerjisinden yararlanmaktır. Son yıllarda tüm dünyada yaygınlaşan sistem hem ekonomik hem de çevrecidir.
Güneş Kollektörleri
Güneş Kollektörleri
Güneş enerjisini ısı enerjisine dönüştüren araçlardır. Sanayi tesisleri, termal havuzlar, oteller, apartman daireleri en sık kullanıldıkları yerlerdir.
Güneş Panelleri
Güneş Panelleri
Birçok katmadan oluşan paneller güneşten ışığını emerek verimli bir enerjiye çevirirler. Şebekelerin olmadığı yerlerde enerji depolayıcıdırlar.
Güneş Pilleri
Güneş Pilleri
Güneşten gelen ışığı elektrik enerjisine dönüştürmek amacıyla kullanılırlar. Güneş pilleri kırsal kesimlerde ve yüksek yerlerde sıkça tercih edilir.
Web Sitesi Tasarımı
Web Sitesi Tasarımı ve Google Optimizasyon - Webhome
Her hakkı saklıdır © 2012-2015
Güneş Enerjisi Firma Rehberi